Wcześniej została omówiona rola Podmiotu Cywilizacyjnego i Celu Cywilizacyjnego w niektórych cywilizacjach. A jak jest w przypadku CP?



Tu mamy zupełnie odrębne podejście do kwestii cywilizacyjnych. Przede wszystkim wspólnota powstaje z własnej woli uczestników widzących korzyści z tworzenia społeczności  dla realizacji celu jakim jest po prostu życie pozwalające na realizację indywidualnych celów rozwojowych.

Nikt zatem nie narzuca jakichś zadań - te kształtowane są na potrzebami jednostek. Wspólnota może  ułatwiać, albo nawet jedynie akceptować ich realizację.


Potrzeby jednostek oparte są o prawo do trwania ukształtowanego świata. To z kolei wskazuje, że podmiotowemu traktowaniu trzeba poddać cały świat - czyli nie tylko ludzi, ale także przyrodę ożywioną i nieożywioną, gdyż bez niej funkcjonowanie ludzi byłoby niemożliwe.

Pojawia się tu nowy element - Droga realizacji celu cywilizacyjnego. I tu istnieje istotna rozbieżność między Cywilizacją Polską (jako modelem cywilizacyjnym), a innymi cywilizacjami. W CP  - wszystkie byty są traktowane podmiotowo i dla wszystkich powinny być stosowane te same reguły postępowania (czyli prawo).

W innych cywilizacjach jedynie grupy wyróżnione mają ustalone reguły prawne. Względem innych mogą być one zmieniane zależnie od potrzeb i okoliczności korzystnych dla tych grup. (Mogą to robić wspomniane grupy wyróżnione przez Podmiot Cywilizacyjny jako jego przedstawiciele).





Podsumowując. Przy tworzeniu cywilizacji opartej na woli współpracy jej elementów składowych nie jest potrzebna obecność i wskazania Stwórcy. Wszystkie zasady cywilizacyjne tworzone są  przez wskazane tu elementy składowe samodzielnie, a wpływu Stwórcy można jedynie upatrywać w tym, że istniejemy w określony sposób w określonym środowisku.

Tym samym tworzymy też system etyczny, a szerzej - system filozoficzny.

Na zakończenie tej notki.

Chrystus stwierdził: " Jestem Drogą, Prawdą, Życiem".


Tu widać, że są to zasady cywilizacyjne -Prawda, to nic innego jak cel cywilizacyjny, Droga - sposób realizacji, a Życie można wiązać jednoznacznie z Podmiotem cywilizacyjnym.

Zatem stwierdzenie : "żyć w Chrystusie" oznacza życie w cywilizacji o jakiej nauczał Chrystus.




Zakończeniem cyklu będzie omówienie sposobu organizacji społeczeństwa pozwalającej na realizację celu cywilizacyjnego. Czyli omówienie cech cywilizacyjnych i dokonanie porównań.